Bing Search

The Polar Express

:

Cast & Crew

Featured Cast
Conductor, Father, Hero Boy, Santa Claus, Scrooge
Smokey, Steamer
Hero Girl
Lonely Boy
Know-it-All
cast
Tom Hanks Conductor, Father, Hero Boy, Santa Claus, Scrooge
Michael Jeter Smokey, Steamer
Nona Gaye Hero Girl
Peter Scolari Lonely Boy
Charles Fleischer Elf General
Steven Tyler Elf Lieutenant, Elf Singer
Leslie Zemeckis Mother, Sister Sarah
Daryl Sabara Hero Boy
André Sogliuzzo Smokey, Steamer
Jimmy Bennett Lonely Boy
Isabella Peregrina Sister Sarah
Chris Coppola Toothless Boy, Elf
Eddie Deezen Know-it-All
Ed Gale Elf
Josh Hutcherson Hero Boy
Hayden McFarland Lonely Boy
Connor Matheus Toothless
Brendan King Pastry Chef
Andy Pellick Pastry Chef
Josh Eli Waiter
Jon Scott Waiter
Gregory Gast Waiter
Sean Scott Waiter
Gordon Hart Waiter
Eric Newton Acrobatic Elf
Aidan O'Shea Acrobatic Elf
Aaron Hendry Acrobatic Elf
Kevin C. Carr Acrobatic Elf
Bee Jay Joyer Acrobatic Elf
Jena Carpenter Acrobatic Elf
Karine Mauffrey Acrobatic Elf
Beth Carpenter Acrobatic Elf
Bill Forchion Acrobatic Elf
Devin Henderson Acrobatic Elf
Sagiv Ben-Binyamin Acrobatic Elf
Ashly Holloway Sister Sarah
Evan Sabara Young Boy
 
crew
Robert Zemeckis Director, Producer, Screenwriter
Chris Juen Producer
Gary Goetzman Producer
Steve Starkey Producer, Second Unit Director
William Teitler Producer
Steven J. Boyd Co-producer
William Broyles Screenwriter
Alan Silvestri Composer (Music Score), Songwriter
Glen Ballard Composer (Music Score), Songwriter
Don Burgess Cinematographer
Robert Presley Cinematographer
Chris Van Allsburg Executive Producer, Book Author
Jack Rapke Executive Producer
Tom Hanks Executive Producer
John Carrafa Choreography
Lisa Shriver Choreography
Judith Bouley Additional Casting
David Lucarelli ADR Recordist
Daniel Kramer Animation Effects
Aaron McComas Animator
Allen Ruilova Animator
Andy Gauvreau Animator
Brian Davis Animator
Chad Stewart Animator, Leadman
Cherie Rye Animator
Dan Kessler Animator
David R. Davies Animator
Deborah Carlson Animator
Hae Jeon Lee Animator
Jeff Schu Animator, Leadman
John Clark Matthews Animator, Leadman
John Patton Animator
Keith Kellogg Animator, Leadman
Kenn McDonald Animator, Leadman
Marc Horsfield Animator
Matt Davies Animator
Matthew Cordner Animator
Peter Shinners Animator
Steven Ong Animator
Alicia MacCarone Art Director
George Suhayda Art Director, Visual Effects
James Hegedus Art Director
Martin A. Kline Art Director, Visual Effects
Norman Newberry Art Director
Tony Fanning Art Director
Andrew L. Jones Assistant Art Director
Jim Wallis Assistant Art Director
John Perry Goldsmith Assistant Art Director
Mike Stassi Assistant Art Director
Scott Herbertson Assistant Art Director
Jacqueline Tager Assistant Music Editor
Joe Park Assistant Production Coordinator
Gregory Rocco Assistant Properties
Coya Elliott Assistant Sound Editor
Stuart McCowan Assistant Sound Editor
Will E. Files Assistant Sound Editor
Patrick Ballin Assistant Visual Effects Editor
Steven Sacks Assistant Visual Effects Editor
Debbie Denise Associate Producer
Josh McLaglen Associate Producer, First Assistant Director, Unit Production Manager
Peter M. Tobyansen Associate Producer
Craig Kohtala Best Boy Grip
Tony Willard Best Boy Grip
Cary Weitz Boom Operator
Peggy A. Names Boom Operator
Ann Knight Buyer
Patrick B. O'Brien Camera Operator
Josh Einsohn Casting Assistant
Alexander Sokoloff Character Animation
Alfonso Alpuerto Character Animation
Alice Kaiserian Character Animation
Brian Schindler Character Animation
Chris Williams Character Animation
Christopher Endicott Character Animation
Dan Wawrzaszek Character Animation
Denis Samoilov Character Animation
Eric Weiss Character Animation
Frank Bonniwell Character Animation
Henry Sato, Jr. Character Animation
James Crossley Character Animation
James Moorhead Character Animation
Jeff Lin Character Animation
Jon Hooper Character Animation
Jordan Harris Character Animation
Keith Paciello Character Animation
Kelly Goldstein Character Animation
Kelvin Lee Character Animation
Laura Barbera Character Animation
Les Major Character Animation
Marco Marenghi Character Animation
Michael Kiely Character Animation
Michael Kimmel Character Animation
Nicole Herr Character Animation
Partick Osborne Character Animation
Paul Jessel Character Animation
Randy Cartwright Character Animation
Renato Dos Anjos Character Animation
Robert A. Fox Character Animation
Roger Vizard Character Animation
Seth Hippen Character Animation
Stephanie Couture Character Animation
T. Daniel Hofstedt Character Animation
Tom Bruno, Jr. Character Animation
Tom Sorem Character Animation
William Tessier Character Animation
Wolf-Rudiger Bloss Character Animation
David Colman Character Design
Vladimir Todorov Character Design
Steven McGee Chief Lighting Technician
Terry Haggar Color Timing
John Villarino Construction Coordinator
Diana Goodwin Coordinator
Erin Collins Coordinator
Richie Kawamoto Coordinator
Joanna Johnston Costume Designer
Jessica Tate Costume/Wardrobe, Personal Assistant
Paul O. Wright Craft Service/Catering
Jonathan Null Dialogue Editor
Donna Hall Driver
James Andrykowski Editor, Visual Effects
Stephen M. Rickert Jr. Editor, Visual Effects
Tim Eaton Editor, Visual Effects
Susanne LaRiviere First Assistant Accountant
Antony Diamond First Assistant Camera
Steven Cueva First Assistant Camera
Alex Olivares First Assistant Editor
Alison Learned Wolf First Assistant Editor
Ryan Chan First Assistant Editor
Dennie Thorpe Foley Artist
Ellen Heuer Foley Artist
Jana Vance Foley Artist
E. Larry Oatfield Foley Editor
Sue Fox Foley Editor
Frank Rinella Foley Mixer
Mark P. Coo Grip, Key Grip
Larry Aube Key Grip
Christopher Poplin Layout, Leadman
Corey Hels Layout
Lisa Suzuki Layout, Leadman
Bill Myer Makeup
Bob Norin Makeup
Aaron Becker Matte Artist
Allen Gonzales Matte Artist
Bill Mather Matte Artist
Brian Flora Matte Artist
Dave R. Bleich Matte Artist
David Saccheri Matte Artist
Eric McLean Matte Artist
Ivo Horvat Matte Artist
Kurt Kaufman Matte Artist
Marc Gabbana Matte Artist
Mark Sullican Matte Artist
Randy Gaul Matte Artist
Steve Matson Matte Artist
Thomas Esmeralda Matte Artist
Dean Wolcott Model Effects
Jeff Frost Model Effects
John Goodson Model Effects
R. Kim Smith Model Effects
Tony Bohorquez Model Effects
Ken Karmen Music Editor
Mo Henry Negative Cutter
Ernie Millaponce Painter (digital)
Amy McKenzie Personal Assistant
Heather Smith Personal Assistant
Julie Shimer Personal Assistant
Kelsey Clark Personal Assistant
Margaret Sigel Personal Assistant
Marsha "Wyatt" Bartlett Personal Assistant
Monica Perez Personal Assistant
Sharon Felder Personal Assistant
Sooki Raphael Personal Assistant
Tamara Johnston Personal Assistant
Tory Haljun Personal Assistant
Dakau "Doc" Jackson Production Accountant
Daryl C. Lefever Production Accountant
Joanie Selden Production Accountant
Tina Tseng Production Accountant
Gabriela Rios Production Coordinator
Doug Chiang Production Designer
Rick Carter Production Designer
Michael B. Louis Production Secretary
William B. Kaplan Production Sound
Cathy Deutmeyer Production Supervisor
Dane St. Clair Production Supervisor
Danielle Conroy Production Supervisor
Jennifer Juen Production Supervisor
Lauren Ann Littleton Production Supervisor
Lisa Sanders Production Supervisor
Rachel Phillips Production Supervisor
Robin Linn Production Supervisor
Sande Scoredos Production Supervisor
Virginia Bowman Production Supervisor
Robin L. Miller Properties Master
Brian Magerkurth Recording
David Lensch Recording
Derrick Quarles Recording
Robert Davis Oh Recording
Ron Roumas Recording
Dennis S. Sands Re-Recording Mixer
Randy Thom Re-Recording Mixer
Tom Johnson Re-Recording Mixer
Luca Kouimelis Script Supervisor
Rebekcah Martz Script Supervisor
Rick Kelly Second Assistant Director
Karen O'Hara Set Decorator
Cathy T. Marshall Set Designer
Jackson Bishop Set Designer
Jeffrey Beck Set Designer
Kenneth A. Larson Set Designer
Kseniya Hoppe Set Designer
Masako Masuda Set Designer
Smokey Stover Set Designer
Todd Cherniawsky Set Designer
Alexander Kirst Set Dresser
Richard Wester Set Dresser
Scott Bruza Set Dresser
David C. Hughes Sound Effects Editor
Scott Guitteau Sound Effects Editor
Joel Mitchell Special Effects
Ralph Peterson Special Effects
Michael Lantieri Special Effects Coordinator
Francois Duhamel Still Photographer
Maureen Beatty Storyboard
Dane Farwell Stunts
Jeff Evans Stunts
Allan Robinson Stunts Coordinator
David Schaub Supervising Animator
Dennis Leonard Supervising Sound Editor
Alberto Menache Supervisor/Manager
Jenny Fulle Supervisor/Manager
Mark Lambert Supervisor/Manager
Rob Bredow Supervisor/Manager
Sean Phillips Supervisor/Manager
Tim Sarnoff Supervisor/Manager
Graham Ready Transportation Coordinator
Randy Cantor Transportation Coordinator
Jane E. Russell Unit Publicist
Craig Sost Visual Effects Producer
Jerome Chen Visual Effects Supervisor
Ken Ralston Visual Effects Supervisor
 
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video