Bing Search

Shrek 2

:

Cast & Crew

Featured Cast
Shrek
Donkey
Princess Fiona
Queen Lillian
Puss In Boots
cast
Mike Myers Shrek
Eddie Murphy Donkey
Cameron Diaz Princess Fiona
Julie Andrews Queen Lillian
Antonio Banderas Puss In Boots
John Cleese King Harold
Rupert Everett Prince Charming
Jennifer Saunders Fairy Godmother
Joan Rivers Joan Rivers
Larry King Ugly Stepsister
Andrew Adamson Captain of the Guards
Guillaume Aretos receptionist
Cody Cameron Pinocchio/Three Pigs
Conrad Vernon Gingerbread Man/Cedric/Announcer/Muffin Man/ Mongo
Kelly Asbury Page/Elf/Nobleman/Nobleman's Son
Mark Moseley Mirror/Dresser
Alina Phelan Maiden #1/ Generic Female #2
Chris Miller Humphries/Magic Mirror
Kelly Cooney Fast Food Clerk (voice)
Christopher Knights Blind Mouse
David P. Smith Herald/Man with Box
Wendy Bilanski Bar Frog
Latifa Ouaou Doll/Jill
Erika Thomas Maiden #2
 
crew
Andrew Adamson Director, Screenwriter, Screen Story
Conrad Vernon Director, ADR Loop Group
Kelly Asbury Director, ADR Loop Group
Aron Warner Producer
David Lipman Producer
Jeffrey Katzenberg Producer, Executive Producer
David N. Weiss Screenwriter
J. David Stem Screenwriter
Joe Stillman Screenwriter
Harry Gregson-Williams Composer (Music Score)
James McKee Smith Additional Music
Stephen Barton Additional Music
Marilyn McCoppen ADR Editor
Bill Farmer ADR Loop Group
Bob Bergen ADR Loop Group
Bridget Hoffman ADR Loop Group
Chris Miller ADR Loop Group
Danny Mann ADR Loop Group
David Cowgill ADR Loop Group
Debi Derryberry ADR Loop Group
Edie Mirman ADR Loop Group
Iake Eissinmann ADR Loop Group
Jan Rabson ADR Loop Group
Jennifer Darling ADR Loop Group
Jim Ward ADR Loop Group
Laraine Newman ADR Loop Group
Marcelo Tubert ADR Loop Group
Mickie T. McGowan ADR Loop Group, ADR Voice Casting
Mitch Carter ADR Loop Group
Newell Alexander ADR Loop Group
Paul Eiding ADR Loop Group
Paul Pape ADR Loop Group
Robert Clotworthy ADR Loop Group
Rodger Bumpass ADR Loop Group
Sherry Lynn ADR Loop Group
Steve Apostolina ADR Loop Group
Terry Brannon ADR Loop Group
Tom Amundsen ADR Loop Group
L.A. MadDogs ADR Voice Casting
Antony Gray Animator
Bill Miller Animator
Carlos Rosas Animator
Cassidy Curtis Animator
Chris Wahl Animator
Damo Riesberg Animator
Dan Wagner Animator
Darrin Butts Animator
Dave Burgess Animator
David Spivack Animator
Don Venhaus Animator
Edip Agi Animator
Emile Ghorayeb Animator
Ethan Hurd Animator
Heather Knight Animator
Julie Nelson Animator
Kali Winata Animator
Kavita Khosla Animator
Ken Morrissey Animator
Ken Yao Animator
Kenny Chung Animator
Kevan Shorey Animator
Kevin Koch Animator
Kevin O'Hara Animator
Kevin Vassey Animator
Lee Graft Animator
Linda Bel Animator
Lou Dellarosa Animator
Luci Napier Animator
Manu Ittina Animator
Marek Kochout Animator
Mariko Hoshi Animator
Mark Pudleiner Animator
Melanie Cordan Animator
Monika Erande Animator
Morgan Kelly Animator
Nathan Fok Animator
Nick Craven Animator
Oliver Finkelde Animator
Patrick Bonneau Animator
Robert Kosai Animator
Robert Weaver Animator
Sean Mahoney Animator
Sean McLaughlin Animator
Sean Springer Animator
Sean White Animator
Tim Keenan Animator
Van Phan Animator
Steve Pilcher Art Director
William Steig Book Author
Christi Soper CGI Effects
Terry Claborn Color Timing
Simon J. Smith Consultant/advisor
Christopher Bunney Coordinator
Ellen Connell Coordinator
Sara Peck Coordinator
Isis Mussenden Costume Designer
Rachel Falk Digital Effects
Robyn Mesher Executive in Charge of Production
Sunny Park Executive Music Producer
Christopher Knights First Assistant Editor
J. John Dorst First Assistant Editor
Kaya S. Kim First Assistant Editor
Michelle Mendenhall First Assistant Editor
Dennie Thorpe Foley Artist
Ellen Heuer Foley Artist
Jana Vance Foley Artist
E. Larry Oatfield Foley Editor
Jonathan Null Foley Editor
Frank Merel Foley Mixer
Travis Crenshaw Foley Recordist
Brian Newlin Layout
David Murphy Layout
David Nix Layout
David Otte Layout
Todd Heapy Layout
Bill Stahl Leadman
David Doepp Leadman
Alan Chen Lighting
Alan Chin Lighting
Ben Fischler Lighting
Ben Radcliffe Lighting
Brian Danker Lighting
Craig Welsh Lighting
Frank Ritlop Lighting
Gabriel Portnof Lighting
Jeff Kasunic Lighting
Jimmy Maidens Lighting
Jung Jin Song Lighting
Kiki Lippman Lighting
Stephen Bailey Lighting
Ye Won Cho Lighting
Yuko Okumura Lighting
Henrik Holmberg Matte Artist
Noah Klocek Matte Artist
Tony Halawa Matte Artist
Benjamin Williams Model Effects
Brian Deans-Rowe Model Effects
Charlie Ramos Model Effects
Facundo Rabaudi Model Effects
James Stewart Model Effects
John Kore Dodelson Model Effects
Joshua West Model Effects
Pasha Ivanov Model Effects
Steve McGrath Model Effects
Chris Douridas Musical Direction/Supervision
Robert King Musical Performer
Mo Henry Negative Cutter
Alina Phelan Personal Assistant
Barbara A. Crabtree Personal Assistant
Cynthia Park Personal Assistant
Kim Romero Personal Assistant
Michele Lyn Reed Personal Assistant
Tracy Ann Pearson Personal Assistant
Wayne Hellinger Post Production Coordinator
Andrew Birch Post Production Supervisor
Aaron Stewart Production Assistant
Allison L. Mussell Hurd Production Assistant
Brad Kane Production Assistant
Christina Milano Production Assistant
Felicia Sanchez Production Assistant
Nick Fumia Production Assistant
Sarah Maria Goodwin Production Assistant
Steve Zegans Production Assistant
Travis Koller Production Assistant
Alison Fedrick Production Controller
Angela Ensele Production Controller
Fadi Basem Kandah Production Controller
Gary Wohlleben Production Controller
Kelly Cooney Production Controller
Liz Borges-Herzog Production Controller
Sunny Ye Production Controller
Gabrielle Siegel Production Coordinator
Hannibal P. Odisho Production Coordinator
Jana Spotts Production Coordinator
Jenny Wolfe-Binder Production Coordinator
Kelly M. Jean Production Coordinator
Laura Watts Production Coordinator
Marlon Montgomery Production Coordinator
Susan Erokan Production Coordinator
Virginia Wilson Production Coordinator
Wendy S. Berry Production Coordinator
Guillaume Aretos Production Designer
Kristen D. Chidel Production Designer
Denise Minter Production Executive
Paul Hettler Production Executive
Andre de O. Araujo Production Supervisor
Andrea Stoops Production Supervisor
Carol Conti Norton Production Supervisor
Claudia SouthMartin Production Supervisor
Holly Edwards Production Supervisor
Jenna Craig Thomas Production Supervisor
Jennifer Dahlman Production Supervisor
Jennifer Freeman Production Supervisor
Julie M. McDonald Production Supervisor
Laura Lockwood Production Supervisor
Michael Garner Production Supervisor
Philip R. Garrett Production Supervisor
Stacey Vandermeer-Hennen Production Supervisor
Stacy F. Rental Production Supervisor
Tonia Pizzato Production Supervisor
Tony Cosanella Production Supervisor
Robert Renga Recording
Denis St. Amand Re-Recording Mixer
Michelle Belforte Hauser Second Assistant Editor
Craig Edelblut Set Designer
Paul Wescott Set Designer
Adam Duritz Songwriter
Charles Gillingham Songwriter
Dan Vickrey Songwriter
David Bryson Songwriter
David Immergluck Songwriter
Jim Bogios Songwriter
Matthew Mallery Songwriter
Andre Fenley Sound Effects Editor
J.R. Grubbs Sound Effects Editor
Scott Guitteau Sound Effects Editor
Alan Meyerson Sound Mixer
Andy Nelson Sound Mixer
Anna Behlmer Sound Mixer
Randy Thom Sound/Sound Designer
James Baxter Supervising Animator
Raman Hui Supervising Animator
Tim Cheung Supervising Animator
Dennis Leonard Supervising Sound Editor
Lawrence D. Cutler Supervising Technical Director
Lucia Modesto Supervising Technical Director
Bob Whitehill Supervisor/Manager
Juli Gumbiner Supervisor/Manager
Allen Stetson Technical Director
Amy McDonald Sandjideh Technical Director
Jeff Beall Technical Director
Justin Onstine Technical Director
Mark A. Decker Technical Director
Mark A. Kauffman Technical Director
Marty Sixkiller Technical Director
Matt Authement Technical Director
Robyn Rindge Technical Director
Steve RJ Bell Technical Director
Taylor Shaw Technical Director
Tony Mitzelfelt Technical Director
York N. Schnueller Technical Director
Alain De Hoe Visual Effects
Albert Yu Visual Effects
Andre LeBlanc Visual Effects
Andy Wheeler Visual Effects
David Caeiro Cebrian Visual Effects
David Hart Visual Effects
Francois Antoine Visual Effects
Greg Hart Visual Effects
Jason Waltman Visual Effects
Konstantin Promokhov Visual Effects
Lewis Kofsky Visual Effects
Markus Burki Visual Effects
Marlin Rowley Visual Effects
Martin Usiak Visual Effects
Matt Hightower Visual Effects
Matthew Baer Visual Effects
Patricia Pawlak Visual Effects
Randall Hammond Visual Effects
Rick Glumac Visual Effects
Ken Bielenberg Visual Effects Supervisor
Philippe Gluckman Visual Effects Supervisor
 
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video