Bing Search

School Daze

:

Cast & Crew

Featured Cast
Vaughn "Dap" Dunlap
Julian "Big Brother Almighty" Eaves
Jane Toussaint
Rachel Meadows
President McPherson
Coach Odom
cast
Laurence Fishburne Vaughn "Dap" Dunlap
Giancarlo Esposito Julian "Big Brother Almighty" Eaves
Tisha Campbell Jane Toussaint
Kyme Rachel Meadows
Joe Seneca President McPherson
Spike Lee Half-Pint
Art Evans Cedar Cloud
Ellen Holly Odrie McPherson
Ossie Davis Coach Odom
Darryl M. Bell Big Brother X-Ray Vision
Jacquelyn Bird Jacquelyn
Harold L. Boyd III Alpha Phi Alpha
Paula Brown Miriam
Gregg Burge Virgil Cloyd
Joe Chambers Phyllis Hyman Quartet
Stephanie Clark Stephanie
Robert L. Cole, Jr. Alpha Phi Alpha
Cylk Cozart Big Brother Dr. Feelgood
Rusty Cundieff Big Brother Chucky
Florante P. Galvez Student in Bathroom
Ivan Goff EU Band
Rod Hodge Alpha Phi Alpha
Tim Hutchinson Big Brother Lance
Phyllis Hyman Phyllis Hyman Quartet
Dawn Jackson Attendant
Keith John Singer at Coronation
Derrek W. Jones Alpha Phi Alpha
Guy Killum Double Rubber
Bill Lee Phyllis Hyman Quartet
Cinqué Lee Buckwheat
Joie Lee Lizzie Life
Angela Lewis Attendant
Tracey Lewis Counter Girl
Monique Mannen Gamma Ray
Lester McCorn Alpha Phi Alpha
Consuela Lee Morehead Phyllis Hyman Quartet
Eric Payne Booker T.
Kevin Rock Mussolini
Alva Rogers Doris Witherspoon
William N. Ross Alpha Phi Alpha
Reginald Tabor Alpha Phi Alpha
Kirk Taylor Sir Nose
Leonard Thomas Big Brother Gen. George Patton
Harold Vick Phyllis Hyman Quartet
Kent Wood EU Band
Keith Wright Alpha Phi Alpha
Erik Dellums Slim Daddy
 
crew
Spike Lee Director, Co-producer, Screenwriter
Grace Blake Producer, Executive Producer
Loretha C. Jones Co-producer
Monty Ross Co-producer
Bill Lee Composer (Music Score), Songwriter
Ernest R. Dickerson Cinematographer
Otis Sallid Choreography
Mike West Additional Cinematography
Allan Trumpler Art Director
Dyane Harvey Assistant Choreographer
Janay Shabbaz Assistant Hair, Assistant Makeup
Larry Cherry Assistant Makeup
Ali Howard-Smith Assistant Production Coordinator
Christine Soloperto Assistant Properties
Alex Steyermark Assistant Sound Editor
Brunilda Torres Assistant Sound Editor
Dan Korintus Assistant Sound Editor
J. Kathleen Gibson Assistant Sound Editor
Kenton Jakub Assistant Sound Editor
Leo Trombetta Assistant Sound Editor
Rudy Gaskins Assistant Sound Editor
Mark Moore Best Boy Electric
Tully McCulloch Best Boy Grip
Stu Deutsch Boom Operator
Frank Prinzi Camera Operator
Leroy Patton Camera Operator
Sam Enriquez Camera Operator
Robi Reed Casting
Hillary Francais Casting Assistant
Mikki Powell Casting Assistant
Irby Langley Construction Coordinator
Ruth E. Carter Costume Designer
William Smith Costume Designer
Jennifer Ingram Costumes Supervisor
Karma Stanley First Assistant Camera
Norman Andrews First Assistant Camera
Randy Fletcher First Assistant Director
Meredith Woods First Assistant Editor
Bruce Kitzmeyer Foley Editor
Larry Banks Gaffer
Dennis Peterson Generator Operator
Teddy Jenkins Hair Styles, Makeup
Todd Mcnichol Key Grip
Alba Leone Leadman
Louis Cerborino Music Editor
Branford Marsalis Musical Performer
Terence Blanchard Musical Performer
Noelle Penraat Negative Cutter
Jeff Cooper Production Assistant
Marcus Turner Production Assistant
Pam E. Stephens Production Assistant
Wynn P. Thomas Production Designer
Matia Karrell Production Manager
Tracey Willard Production Secretary
Suzi Margolin Properties Master
Tom Fleischman Re-Recording Mixer
George Balomes Scenic Artist
Gretchen Kibbe Scenic Artist
Mark Welch Scenic Artist
Suzanne Silver Scenic Artist
Mindy Rodman Script Supervisor
Samuel Henriques Second Assistant Camera
David Taylor Second Assistant Director
Mustafa Khan Second Unit Camera, Set Production Assistant
Lynn Wolverten Set Designer
Michael Shannon Set Dresser
Richard Webster Set Dresser
Ron Goldsmith Set Dresser
Joe Rodman Set Production Assistant
Stephanie Astalos Jones Set Production Assistant
Lenny White Songwriter
Marcus Miller Songwriter
Mark Stevens Songwriter
Raymond Jones Songwriter
Stevie Wonder Songwriter
Tina Harris Songwriter
Uzee Brown Songwriter
Ira Spiegel Sound Editor
Kevin Lee Sound Editor
Peter Odabashian Sound Editor
Maurice Schell Sound/Sound Designer
Rolf Pardula Sound/Sound Designer
Alton Brown Steadicam Operator
David Lee Still Photographer
Zelmer "Z-Dog" Bothic Technical Advisor
Albert Cooper Transportation Coordinator
Brian O'Kelly Unit Production Manager
Willa Clinton Unit Publicist
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre: