Bing Search

Peter Pan

:

Cast & Crew

Featured Cast
Captain Hook, Mr. Darling
Peter Pan
Wendy Darling
Aunt Millicent
Mrs. Darling
cast
Jason Isaacs Captain Hook, Mr. Darling
Jeremy Sumpter Peter Pan
Rachel Hurd-Wood Wendy Darling
Lynn Redgrave Aunt Millicent
Olivia Williams Mrs. Darling
Geoffrey Palmer Sir Edward Quiller Couch
Ludivine Sagnier Tinker Bell
Harry Newell John Darling
Freddie Popplewell Michael Darling
Carsen Gray Tiger Lily
Saffron Burrows Story Narrator
Nadia Pirini Mermaid
Donald Battee Giant Pirate
Jacob Tomuri Bill Jukes
Bruce Spence Cookson
Kerry Walker Miss Fulsom
Frank Whitten Starkey
Bruce Myles Bank Manager
Brian Carbee Albino
Frank Gallacher Alsation Fogarty
Bill Kerr Fairy Guide
Alan Cinis Skylights
Venant Wong Quang Lee
Phil Meacham Bollard
Celeste MacIlwaine Sleeping Child
Spike Hogan Sleeping Child
Patrick Hurd-Wood Sleeping Child
Brooke Duncan Sleeping Child
Themora Bourne Sleeping Child
Alexander Bourne Sleeping Child
Maya Barnaby Mermaid
Ursula Mills Mermaid
Vij Kaewsanan Mermaid
Janet Strauss Medicine Woman
Sam Morely Fairy Bride
Brendan Shambrook Fairy Groom
Matthew Waters Messenger Boy
Tory Mussett Mermaid
Maggie Dence Lady Quiller Couch
crew
P.J. Hogan Director, Screenwriter
Doug Wick Producer
Lucy Fisher Producer
Patrick McCormick Producer, Unit Production Manager
Craig Baumgarten Co-producer
Gary Adelson Co-producer
Stephen Jones Co-producer
Michael Goldenberg Screenwriter
James Newton Howard Composer (Music Score)
Carl Miller Cinematographer
David Hardeberger Cinematographer
Donald M. McAlpine Cinematographer
Martin Rosenberg Cinematographer
Patrick Sweeney Cinematographer
Gail Lyon Executive Producer
Jocelyn Moorhouse Executive Producer
Judith Weaver Executive Producer
Mohamed Al Fayed Executive Producer
Pete Anthony Conductor
Sally Stevens Conductor
Ian "Thistle" Thorburn Additional Cinematography
Martin McGrath Additional Cinematography
Gwendolyn Yates-Whittle ADR Supervisor
David Alsberry Animal Trainer/Wrangler
Katie Brock Animal Trainer/Wrangler
Andrew Doucette Animator
David Gainey Animator
Derrick Carlin Animator
Digital Domain Animator, Visual Effects
Greg Kyle Animator
Industrial Light & Magic Animator, Visual Effects
Jakub Pistecky Animator
Jamy Wheless Animator
Jay Jackson Animator
Jordan Harris Animator
Keith Kellogg Animator
Maia Kayser Animator
Randy Link Animator
Sharonne Solk Animator
Sony Pictures Imageworks Animator, Visual Effects
John Cox's Creature Workshop Animatronic Effects
Bronwen Hollingworth Art Department Assistant
Tim Lyall Art Department Coordinator
Michelle McGahey Art Director
Jessica Bellfort Rankin Assistant ADR Editor
Cleo Myles Assistant Avid Editor
James Herbert Assistant Avid Editor
Moses Fotofili Assistant Chief Lighting Technician
Peniaku Loloa Assistant Chief Lighting Technician
Stuart McCowan Assistant Dialogue Editor
Allison Gibbons Assistant Editor
David Burrows Assistant Editor
James Milton Assistant Editor
Jamie Keeney Assistant Editor
Kristen Young Assistant Editor
Nathan Easterling Assistant Editor
Nadine Wilkie Assistant Makeup
Paige Badenouch Assistant Makeup
Cindy Gollagher Assistant Production Coordinator
Lisa McSweeney Assistant Production Coordinator
Alice Lodge Assistant Properties
Andrew Hobbs Assistant Properties
Deborah Eldred Assistant Properties
Leland Kean Assistant Properties
Marian Long Assistant Set Decorator
Gabrielle Smith Assistant Standby Props
Nyree Winter Assistant Standby Props
Cheryl Potter Assistant Visual Effects Editor
James Kirkpatrick Assistant Visual Effects Editor
Mandy Jacobs Assistant Visual Effects Editor
Yvonne Valdez Assistant Visual Effects Editor
Ellen M. Somers Associate Producer
Gloria S. Borders Associate Producer
Andrew Saul Best Boy Electric
Andy Smith Best Boy Grip
Mal Booth Best Boy Grip
Marcus Ballantine Best Boy Grip
Trent Williamson Best Boy Grip
Ben Wyatt Boom Operator
Gary Hamden Boom Operator
Gerry Nucifora Boom Operator
Christian Luxton Camera Loader
Riki Byrne Camera Loader
Andrew Conder Camera Operator
David Williamson Camera Operator
Mark Goellnicht Camera Operator, Steadicam Operator
Neal Norton Camera Operator
Billy Hopkins Casting
Shaheen Baig Casting
Suzanne Smith Casting
Carlos Santana Casting Assistant
Chris Bustard Casting Assistant
Kimberly Crowe Casting Assistant
Tracey Brennan Casting Assistant
Tracey Silvester Casting Assistant
Faith Martin Casting Associate
Steven R. Mathis Chief Lighting Technician
Charles James Newirth Co-Executive Producer, Unit Production Manager
Alan Bailey Compositor
Brian Connor Compositor
Cam Griffin Compositor
Colin Campbell Compositor
David Fuhrer Compositor
Don Crawford Compositor
Donald Lee Compositor
Jeff Zaman Compositor
Jennifer Howard Compositor
Jerry Sells Compositor
Jessica Laszlo Compositor
Kathleen Beeler Compositor
Katrin Klaiber Compositor
Kelly Bumbarger Compositor
Kimberly Ross Compositor
Lawrence Littleton Compositor
Leah Anton Compositor
Leila Chesloff Compositor
Marcel Martinez Compositor
Mike Jamieson Compositor
Mimi Abers Compositor
Myles Murphy Compositor
Okan Ataman Compositor
Paul Kirwan Compositor
Sam Edwards Compositor
Scott David Compositor
Shawn Hillier Compositor
Sherry Hitch Compositor
Thomas Rosseter Compositor
Tim Gibbons Compositor
Will McCoy Compositor
Brian Froud Consultant/advisor
Iain McCaig Consultant/advisor
Amanda Enders Costume Designer
Catherine Overgaard Costume Designer
Fiona Nichols Costume Designer
Janet Patterson Costume Designer
Judith Meske Costume Designer
Lisa Murphy Costume Designer
Louise Hogg Costume Designer
Mirka Bimr Costume Designer
Wendy McGregor Costume Designer
Helen Dykes Costumes Supervisor
Ewa Sztompke-Oatfield Dialogue Editor
Richard Quinn Dialogue Editor
Matt Copping Dolly Grip
Patrick Nash Dolly Grip
Garth Craven Editor
Michael Kahn Editor
Alan Willis Electrician
Graeme Smithers Electrician
Grant Wilson Electrician
Mark Bills Electrician
Mark Jeffries Electrician, Gaffer
Robbie Boyd Electrician
Stewart Sorby Electrician, Gaffer
Todd Carmody Electrician
Fiona McMaster Extra Casting
Brad Allan Fights Choreographer
Prue Williams First Assistant Accountant
David Cordell First Assistant Camera
David Janssen First Assistant Camera
Margie McClymont First Assistant Camera
Matt Toll First Assistant Camera
Mike Bienstock First Assistant Camera
Patrick McArdle First Assistant Camera
Robert Hill First Assistant Camera
Alan B. Curtiss First Assistant Director
Carolynne Cunningham First Assistant Director
Ian "Hood" Kenny First Assistant Director
Simon Warner First Assistant Director
Jennifer Apel First Assistant Editor
Kirsty Bruce First Assistant Editor
Patrick Crane First Assistant Editor
Paula Suhy First Assistant Editor
William Fletcher First Assistant Editor
Ellen Heuer Foley Artist
Jana Vance Foley Artist
E. Larry Oatfield Foley Editor
Jonathan Null Foley Editor
Frank Merel Foley Mixer
Travis Crenshaw Foley Recordist
Anita Morgan Hair Styles, Makeup
Jane Atherton Hair Styles, Makeup
Nikki Gooley Hair Styles, Makeup
Shane Thomas Hair Styles
Tracey Lee Reeby Hair Styles, Makeup
Boone Barr Head Animal Trainer
Andy Glaser Key Grip
Brad Jerrell Key Grip
Joe Fulmer Key Grip
Paul Thompson Key Grip
Robin Knight Key Grip
Thomas Cloutier Key Grip
Daveed Schwartz Matte Artist
Giles Hancock Matte Artist
Joshua Ong Matte Artist
Laurent Ben-Mimoun Matte Artist
Masahiko Tani Matte Artist
Pamela Hobbs Matte Artist
Paul Huston Matte Artist
Rachel Kelley Matte Artist
Richard Kriegler Matte Artist
Richard Rische Matte Artist
Shannan Burkley Matte Artist
Susumu Yukuhiro Matte Artist
Tim Clark Matte Artist
Toshiyuki Maeda Matte Artist
Wei Zheng Matte Artist
Yanick Dusseault Matte Artist
Yusei Uesugi Matte Artist
Jonathan Harb Matte Painting Supervisor
Ken Bryan Matte Painting Supervisor
Trevor Tighe Mechanical Design
Stuart Rowsell Model Effects
David Olson Music Editor
Brad Dechter Musical Arrangement
Bonnie Greenberg Musical Direction/Supervision
Bonnie Young Negative Cutter
Boyd Steer Negative Cutter
Viv Kim Negative Cutting Negative Cutter
Vivian Hengsteler Negative Cutter
Amy Peltonen Personal Assistant
Angela Miller Personal Assistant
Cori Carlson Personal Assistant
Dawn Clounch Personal Assistant
Meghan Snyder Personal Assistant
Natasha Klibansky Personal Assistant
Nathalia Rayfield Personal Assistant
Tara Aucoin Personal Assistant
Wittney Horton Personal Assistant
J.M. Barrie Play Author
Candice Weiler Post Production Assistant
Frank S. Borders, Jr. Post Production Assistant
Jay Johnson Post Production Assistant
Stephen Shapiro Post Production Assistant
Gail Laskowski Post Production Coordinator
Ruth Hasty Post Production Supervisor
Elaine Crowther Production Accountant
Anomie Production Assistant
Belinda Wild Production Assistant
Brian Barlettani Production Assistant
Chrissy Barnes Production Assistant
Hilton Howson Production Assistant
Justin Griffiths Production Assistant
Kelly Johnson Production Assistant
Kris Swales Production Assistant
Kristine Fraser Production Assistant
Nicole Yoblonski Production Assistant
Ryan Mayeda Production Assistant
Sarah Jane Walsh Production Assistant
Tim Hughes Production Assistant
Danielle Hazan Production Coordinator
David Gray Production Coordinator
Judy Hallin Production Coordinator
Kerry Mulgrew Production Coordinator
Leigh Ann Fan Production Coordinator
Lleslle Aclaro Production Coordinator
Lori Arnold Production Coordinator
Mary Beth Worzella Production Coordinator
Paula Nederman Production Coordinator
Roger Ford Production Designer
Caroline Austin Production Secretary
Jasmin Lyford Production Secretary
Peter M. Tobyansen Production Supervisor
Glen Forte Properties
James Cox Properties
C. J. McGuire Properties Master
Richie Dehne Properties Master
Weta Workshop Ltd. Prosthetic Makeup Effects
Shawn Murphy Recording
Brian Magerkurth Re-Recording Mixer
Peter Collias Scenic Artist
Ana Maria Quintana Script Supervisor
Carmel Leonard Script Supervisor
Lou Grant Script Supervisor
Mathew Windon Second Assistant Camera
Basti Van Der Woude Second Assistant Director
Julie Burton Second Assistant Director
Marc Ashton Second Assistant Director
Peter McLennan Second Assistant Director
Tony Edwards Second Assistant Director
Conrad Palmisano Second Unit Director, Stunts Coordinator
Shirley Barrett Second Unit Director
Kerrie Brown Set Decorator
Ed Cotton Set Designer
Godric Cole Set Designer
Judith Harvey Set Designer
Martin Ash Set Designer
Peter Milton Set Designer
Jac Charlton Set Dresser
Peter Kodicek Set Dresser
David C. Hughes Sound Effects Editor
Kyrsten Mate Comoglio Sound Effects Editor
Craig Walmsley Sound Mixer
Ronald Judkins Sound Mixer
Ben Osmo Sound/Sound Designer
Christopher Scarabosio Sound/Sound Designer
Gary Rydstrom Sound/Sound Designer, Supervising Sound Editor
Bruce Bright Special Effects Coordinator
Clayton Pinney Special Effects Supervisor
Dan Oliver Special Effects Supervisor
Rob Heggie Special Effects Supervisor
Tony Centonze Special Effects Supervisor
Sean Gannon Standby Carpenter
Robert (Moxy) Moxham Standby Properties
Jason Boland Still Photographer
Ray Harvie Storyboard Artist
Robin Richesson Storyboard Artist
Tani Kunitake Storyboard Artist
Andy Owen Stunts
Gary Morgan Stunts
Greg Skipper Stunts
Keir Beck Stunts
Mick Roughan Stunts
Ric Anderson Stunts, Stunts Coordinator
Bernie Ledger Stunts Coordinator
Richard Hobbs Supervising Art Director
Richard Hymns Supervising Sound Editor
Alan Rosenfeld Technical Director
Amanda Tonai Technical Director
Angela Traeger Technical Director
Bill LeBarge Technical Director
Branko Grujcic Technical Director
Brian Gee Technical Director
David Marsh Technical Director
Dhyana Brummel Technical Director
Dylan Robinson Technical Director
Eric Voegels Technical Director
Henry Preston Technical Director
Jae Cheol Hong Technical Director
Jean-Paul Beaulieu Technical Director
Jeffrey Ertl Technical Director
Jennifer McKnew Technical Director
Jennifer Nona Technical Director
Jeroen Lapre Technical Director
John Hansen Technical Director
Joseph Metten Technical Director
Joshua Chapel Technical Director
Joshua Lebeau Technical Director
Kenneth Nielsen Technical Director
Mario Capellari Technical Director
Massismiliano Rochetti Technical Director
Meghan Thornton Technical Director
Neil Herzinger Technical Director
Patrick Myers Technical Director
Paul Churchill Technical Director
Philippe Rebours Technical Director
Russell Koonce Technical Director
Sam Breach Technical Director
Scott Mease Technical Director
Scott Prior Technical Director
Sean C. Cunningham Technical Director
Sunny Lee Technical Director
Toan-Vinh Le Technical Director
Todd Boyce Technical Director
Tripp Brown Technical Director
Zsolt Krajcsik Technical Director
Darwin Brooks Third Assistant Director
yU+Co Title Design
Joel Marrow Transportation Coordinator
Damian Eggins Unit Production Manager
Jennifer Cornwell Unit Production Manager
Fiona Searson Unit Publicist
Brad Sayers Video Assist
Simon Currie Video Assist
RIOT Pictures Visual Effects
Frayne Dyke-Walker Visual Effects Editor
Heather Morrison Visual Effects Editor
Kristopher Kasper Visual Effects Editor
Michael Gleason Visual Effects Editor
Shannon Leigh Olds Visual Effects Editor
Carole Cowley Visual Effects Producer
Julie D'Antoni Visual Effects Producer
Kristina Reed Visual Effects Producer
Donald Lee Visual Effects Supervisor
Ken Nakada Visual Effects Supervisor
Mark O. Forker Visual Effects Supervisor
Mark Stetson Visual Effects Supervisor
Scott Farrar Visual Effects Supervisor
L.A. MadDogs Voice Casting
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video