Bing Search

Good Luck Chuck

:

Cast & Crew

Featured Cast
Charlie Logan
Goth Girl
cast
Dane Cook Charlie Logan
Sasha Pieterse Goth Girl
Connor Price Young Charlie
Troy Gentile Young Stu
Mackenzie Mowat Birthday Girl
Caroline Ford Jennifer
Chang Tseng Karaoke Singer
Michael Teigen Wedding D.J.
Ben Ayres Groomsman
Carrie Anne Fleming Dirty Talker
Agam Darshi Female Wedding Guest
Crystal Lowe Cam's Wedding Friend
Steven Glenn Carol's New Man
Téa Helfrich Screaming Little Girl
Yasmine Vox Pleasure
Tava Smiley Woman in Car
Connor Crash Dunn Frisbee Kid
Norma Cowley Frisbee Grandmother
Elizabeth Schnitzker Ceiling Lover
Michelle Andrew Red Haired Lover
Eliza Bayne Wheelbarrow Lover
Ed Welch Dirty Talker's True Love
Tammy Morris Contortionist Lover
Kari-Ann Wood George W. Lover
Camille Atebe Butch Cop
Jessica Olafson Kitchen Counter Lover
Susan McLellan Shower Lover
Zara Taylor Magazine Lover
Viviana Dal Cengio Thankful Lover
Cassandra Sawtell Girl in Penguin Habitat
Jodie Stewart Eleanor Skepple
Ian Farthing Eleanor's Boyfriend
Charlie Metzger Singing Quartet Member
George Metzger Singing Quartet Member
George Wakeham Singing Quartet Member
Martin Lovick Singing Quartet Member
Aaron Dudley Not George
Liam James Boy in Penguin Habitat
Kevin Crofton Aquaworld Security
June B. Wilde Desperate Woman
Georgia Craig Howard's Wife
Jody Racicot Ticket Agent
Robert Kelly Airport Security Guard
Emma Barker Not Cam
Taayla Markell Flight Attendant
Heather Doerksen Woman on Plane
crew
Mark Helfrich Director
Barry Katz Producer
Mike Karz Producer
Cece Karz Co-producer
Karen Russell Co-producer
Josh Stolberg Screenwriter
Aaron Zigman Composer (Music Score)
Anthony Richmond Cinematographer
Michael Paseornek Executive Producer
Ogden Gavanski Executive Producer
Russell Hollander Executive Producer
Tracey E. Edmonds Executive Producer
Glynna Grimala ADR Editor, Dialogue Editor
John Stuver ADR Editor, Dialogue Editor
Bridget Hoffman ADR Loop Group
Heidi Brooke Meyers ADR Loop Group
Jacqueline Pinol ADR Loop Group
Jessica Pennington ADR Loop Group
Juan Pope ADR Loop Group
Justin Moran Shenkarow ADR Loop Group
Kelsey Morgan ADR Loop Group
Kerry Michelle ADR Loop Group
Kurt Bailey ADR Loop Group
Michelle Ruff ADR Loop Group
Pepper Sweeney ADR Loop Group
Steve Apostolina ADR Loop Group
W.K. Stratton ADR Loop Group
Bob Deschaine ADR Mixer
Greg Steele ADR Mixer
Ron Bedrosian ADR Mixer
Weldon Brown ADR Mixer
Daryl Lathrop ADR Recordist
Greg Zimmerman ADR Recordist
Julio Carmona ADR Recordist
Tami Treadwell ADR Recordist
Amanda Lussier Animal Trainer/Wrangler
Angela Petersen Animal Trainer/Wrangler
Danny Virtue Animal Trainer/Wrangler
Darren Taylor Animal Trainer/Wrangler
Donna Ready Animal Trainer/Wrangler
Greg Hanson Animal Trainer/Wrangler
Jillian Rutledge Animal Trainer/Wrangler
Sonal Malliah Animal Trainer/Wrangler
Steve Woodley Animal Trainer/Wrangler
Suzanne Boychuk Animal Trainer/Wrangler
Wes Harmer Art Department Coordinator
Tony Wohlgemuth Art Director
Anneke Van Oort Assistant Art Director
Gail Barrett Assistant Costume Designer
Paul Klassen Assistant Editor
David Tamkin Assistant Location Manager
Dominic Main Assistant Location Manager
Ea Birkett Assistant Properties
Erinne Drake Assistant Properties
Jeff Hornby Assistant Properties
Tiara Motem Assistant Properties
Troy Eirich Assistant Properties
Joy Munt Assistant Set Decorator
Matt Granger Assistant to the Director
Steve Glenn Associate Producer
Andrew Pereszlenyi Best Boy Electric
Craig Jones Best Boy Electric
Brad Olesky Best Boy Grip
Jon Lavender Boom Operator
Shane Geddes Camera Loader
Steven A. Adelson Camera Operator
Todd Williams Camera Operator
Andre LeFrance Carpenter
Barry Rennie Carpenter
Chad Walmsely Carpenter
Dale Collins Carpenter
George Pavan Carpenter
Gregory Price Carpenter
Jerry Zarycki Carpenter
John Wilson Carpenter
Jordan Crockett Carpenter
Josh Greenfield Carpenter
L.M. Primrose Carpenter
Marian L. Brant Carpenter
Terry Forrster Carpenter
Trevor O. Curley Carpenter
Brandon Gonzales Casting Assistant
Elise Gaylie Casting Assistant
Judy Simpson Cook Casting Assistant
Leah Nelson Casting Assistant
Trica Thompson Casting Assistant
Juan Carlos Vargas CG Animator
Kevin Kipper CG Animator
Neal Sopata CG Animator
Steve Sheridan Color Timing
David Simmons Compositor
Jamie Baxter Compositor
John Stewart Compositor
Roger Mocenigo Compositor
Mike Rennison Construction Coordinator
Paul Rinaldi Construction Foreman
Trish Keating Costume Designer
Geoff the Chef Craft Service/Catering
Geoff Titcomb Craft Service/Catering
Susan Strubin Craft Service/Catering
June B. Wilde Dialogue Coach
Brad Moylan Digital Effects Compositor
Geordie Spradling Digital Effects Compositor
John R. McConnell Digital Effects Compositor
Michael Curtis Digital Effects Compositor
Patrick Flanagan Digital Effects Compositor
Paul Sheridan Dolly Grip
Paul Thompson Dolly Grip
Bob Roberts Driver
Bruce Scott Driver
Glen Hunter Driver
James Kish Driver
Sean Kennedy Driver
Terry Noble Driver
Tom Davis Driver
Julia Wong Editor
Donna Sloan Executive in Charge of Production
Sandra Ken Freeman Extra Casting
Dale Cornick First Assistant Accountant
Leila Fritz First Assistant Accountant
Natalie Kangropool First Assistant Accountant
Sybille Gries First Assistant Accountant
Ian Seabrook First Assistant Camera
John Edward "Ted" Smith First Assistant Camera
Stephan McKnight First Assistant Camera
Richard Coleman First Assistant Director
Alain Romi First Assistant Editor
Thomas E. Watson Generator Operator
Chris Buffett Graphic Design
Chris Motlock Greensman
Darren Watson Greensman
Hesham Abahmed Greensman
Jay McGeachan Greensman
John Carr Greensman
Travis J. Brooks Greensman
Tony Whiteside Key Grip
Julie McHaffie Key Hairstylist
Margaret Yaworski Key Make-up
Michael Roberts Location Manager
Toby Lindala Makeup Special Effects
Jim Bridge Model Effects
Bryan Lawson Music Editor
Jeanette Surga Music Editor
Sam Zeines Music Editor
Jay Faires Musical Direction/Supervision
Chris Clark Painter
Matt Hewson Painter
Kevin Fisher Painter (digital), Rotoscope Artist
Daniel MacArthur Personal Assistant
Hernany Perla Personal Assistant
Cortney Haile Post Production Coordinator
Mark McCoy Post Production Manager
Carl Pedregal Post Production Supervisor
Adris Debarge Producer's Assistant
Bree Bailey Producer's Assistant
Carol-Lynne Michaels Producer's Assistant
Josh Goldenberg Producer's Assistant
Julie Ayers Producer's Assistant
Laura Dunkelgrun Producer's Assistant
Laura Obenaus Producer's Assistant
Emily Rice Production Accountant
Liam Hearne Production Accountant
Michael Grigsby Production Accountant
Arden Rhine Production Assistant
Brandon Pond Production Assistant
Brent Badger Production Assistant
Bryn Williams Production Assistant
Chris MacArthur Production Assistant
Damon Evans Production Assistant
Darius Tokien-Spurr Production Assistant
David Sharp Production Assistant
Derek DiPalma Production Assistant
Derrick Roger Production Assistant
Dwayne Stanhope Production Assistant
Eric Swanson Production Assistant
Frederick Heartline Production Assistant
Holly Pinder Production Assistant
James Kitazaki Production Assistant
Jeneane Evans Production Assistant
Jennifer Opas Production Assistant
Josh Von Hardenberg Production Assistant
Karly Stilling Production Assistant
Kristen McAdam Production Assistant
Laurie Simon Production Assistant
Lisa Poole Production Assistant
Lisa Swan Production Assistant
Louise Bourassa Production Assistant
Lucas Klaukien Production Assistant
Lucie Tribble Production Assistant
Marina Perilli Production Assistant
Martin Smeaton Production Assistant
Miles Velner Production Assistant
Peter Scott Production Assistant
Randall Thomas Production Assistant
Rob Archibald Production Assistant
Robert J. Werner Production Assistant
Ryan Maier Production Assistant
Shelly Paul Production Assistant
Thomas Affolter Production Assistant
Victor Semenoff Production Assistant
Terri Garbutt Production Coordinator
Mark Freeborn Production Designer
Padi Mills Production Manager
David Sinclair Properties Master
Adam Jenkins Re-Recording Mixer
Orest Sushko Re-Recording Mixer
Patrick Cyccone Jr. Re-Recording Mixer
Maria S. Tratt Scenic Artist
Sharon Blanchard Scenic Artist
Wayne Smith Scenic Artist
Pat Barry Script Supervisor
Amie Gibbins Second Assistant Camera
Daniel "DVNY" Volonino Second Assistant Camera
John Spooner Second Assistant Camera
Glenn Bottomley Second Assistant Director
Karin Behrenz Second Second Assistant Director
Alex Burnett Second Unit Assistant Director
K.J. Johnson Set Decorator
Jim Steuart Set Designer
Walter Ockley Set Designer
Adam Catt Set Dresser
Alison Cockburn Set Dresser
Christopher Baker Set Dresser
Darrell Shibley Set Dresser
Eliza Hooker Set Dresser
Glenn Belanger Set Dresser
James Blackmore Set Dresser
Jeff Munt Set Dresser
Leah Wiebe Set Dresser
Mark Wood Set Dresser
Patton Nam Set Dresser
Paul White Set Dresser
Ross Wahl Set Dresser
Sarah Shruger Set Dresser
Harry Cohen Sound Effects Editor
Kenneth L. Johnson Sound Effects Editor
Mark Stoeckinger Sound Effects Editor
Darren Brisker Sound/Sound Designer
Bill Mills Special Effects Coordinator
Sergei Bachlakov Still Photographer
Nelson Dewey Storyboard Artist
Melissa R. Stubbs Stunts Coordinator
Glenn T. Morgan Supervising Sound Editor
Chad Belair Third Assistant Director
Leanna Inokoshi Third Assistant Director
Bob Buxton Transportation Captain
Bob Thorner Transportation Captain
Graeme Tait Transportation Captain
Gord McMillan Transportation Coordinator
Bill Vigars Unit Publicist
Casey Macintyre Video Assist
George Collins Video Assist
Darren Robertson Video Playback
Kali Smith Video Playback
Pixel Magic Visual Effects
Raymond McIntyre Jr. Visual Effects
George Macri Visual Effects Producer
Lisa Maher Visual Effects Producer
Greg Liegey Visual Effects Supervisor
Gregg Lukomski Visual Effects Supervisor
Mike Uguccioni Visual Effects Supervisor
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video