Bing Search

Dirty Dancing: Havana Nights

:

Cast & Crew

Featured Cast
Javier Suarez
Katey Miller
Jeannie Miller
Bert Miller
James Phelps
cast
Diego Luna Javier Suarez
Romola Garai Katey Miller
Sela Ward Jeannie Miller
John Slattery Bert Miller
Mika Boorem Susie Miller
René Lavan Carlos Suarez
Mya Harrison Lola Martinez
Tommy Kavelin Señor Alonso
Charlie Rodriquez Grandpa Suarez
Shawn Kane country club singer
Richard E. Lange chaperone
David Rittenhouse country club singer
Heather Headley Rosa Negra Singer
Debbie Casteñeda girl in club
Luis Gonzaga Arturo
Joann Fregalette Jansen Dance intructor's partner
Alia Maria Alvarez Chabe Suarez
Angélica Aragón Alma Suarez
Diego Alvarez Rafael Suarez
Mary Portser Mrs. Phelps
Lawrence Duffy Mr. Phelps
Jerry D. Medina palace singer
Angel "Cucco" Peña Julio Daviel
Guillermo De Cun palace M.C.
Freddie De Arce General Ramirez
Yvonne Caro Caro check-in-lady
crew
Guy Ferland Director, Screenwriter
Lawrence Bender Producer
Sarah Green Producer, Executive Producer
Ian Noe Co-producer, Visual Effects Producer
Joann Fregalette Jansen Co-producer, Choreography
Julie Kirkham Co-producer
Trish Hofmann Co-producer
Boaz Yakin Screenwriter
Kate Gunzinger Screenwriter, Screen Story
Victoria Arch Screenwriter
Heitor Pereira Composer (Music Score)
Anthony Richmond Cinematographer
Amir J. Malin Executive Producer
Bob Osher Executive Producer
Jennifer Berman Executive Producer
Meryl Poster Executive Producer
Rachel Cohen Executive Producer
Blake Neely Conductor
Mary Andrews ADR Editor
Barbara Harris ADR Voice Casting
Aurora Cedeño Danielsen Art Department Assistant
Jorge Calderón Art Department Assistant
Mariella Navarro Art Department Coordinator
John Nyomarkay Art Director
Barbara Matis Assistant Art Director
Glenn Cocco Assistant Avid Editor
Allen Walls Assistant Choreographer
Miranda Garrison Assistant Choreographer
Barbara Presar Assistant Costume Designer
Alan Feshold Assistant Location Manager
Hector E. Robles-Diaz Assistant Location Manager
Luz E. Núñez Assistant Location Manager
Miguel A. Hernández Domenech Assistant Location Manager
Rey Figueroa Assistant Location Manager
Rita Medina Rodriguez Assistant Location Manager
Gladys Bustos Landivar Assistant Properties
Harak Rubio Assistant Properties
Michael D. Harrell Assistant Properties
Randall Guth Assistant Sound Editor
Ron Stanik Associate Editor
Ryan Chavez Associate Editor
Glenn Morris Associate Producer
Doug Dalisera Best Boy Electric
José Alvarado Jr. Best Boy Electric
Angel M. Pastrana Best Boy Grip
George Leong Boom Operator
Mark Zimbicki Boom Operator
Carlos J. Zayas Camera Loader
Anthony Janelli Camera Operator
George Richmond Camera Operator, Steadicam Operator
Paul Varrieur Camera Operator
Rick Tiedeman Camera Operator, Steadicam Operator
Carlos Reyes Carpenter
Clive R. Brown Carpenter
David Dimnet Carpenter
Domingo Burgos Carpenter
Frank Pearson Carpenter
Georgie Miranda Carpenter
Henry Orzula Carpenter
Javier Santos Carpenter
Ricardo Naviera Carpenter
Sara Bettinger Carpenter
Scott Noonan Carpenter
Scott Wagner Carpenter
Mindy Marin Casting
Zoraida Sanjurjo Lopez Casting, Extra Casting
Khristina Kravas Casting Associate
Mai-Ling Lee CGI Effects
Russ Engels Chief Lighting Technician
Ken Hammer Construction Coordinator
Daniel Dietrich Construction Foreman
Jorge A. Santana Consultant/advisor
Carola D. Gonzaléz Costume Designer
Grisel Torres Costume Designer
Isis Messenden Costume Designer
Isis Mussenden Costume Designer
Loida Viera Costume Designer
Lori Ayala-Read Costume Designer
Mitzy Ann Ramirez Costume Designer
Sandi Figueroa Costume Designer
Amy Andrews Costumes Supervisor
Gladyris Silva Costumes Supervisor
John Quaglia Department Head Hair
Patricia Regan Department Head Makeup
Linda Di Franco Dialogue Editor
Patrick McGrath Dolly Grip
Luis Colina Editor
Emmanuel Carrion Electrician
Gabriel Padilla Electrician
Rafael Aral Sein Electrician
Ramón Vázquez Electrician
Budd Carr Executive Music Producer
Angelo Digiacomo First Assistant Camera
Chunky Richmond First Assistant Camera
David Galbraith First Assistant Camera
Juli Silver Taracido First Assistant Camera
Jonathan Starch First Assistant Director
Dan Miller First Assistant Editor
James Moriana Foley Artist
Jeff Wilhoit Foley Artist
Bob Beher Foley Editor
Nerses Gezalyan Foley Recordist
Edgar A. Alvarez Generator Operator
José Matos Generator Operator
Carlos Nieto Greensman
Loida E. Jeannot Key Hairstylist
Luis Estrella Location Manager
Samuel E. Gomez Location Manager
Christina Kline Musical Direction/Supervision
Viv Kim Negative Cutting Negative Cutter
Danielle Butler Personal Assistant
Danielle Franco Personal Assistant
Emir Isilay Personal Assistant
Ivan Bess Personal Assistant
Jay Richard Kennedy Personal Assistant
Jeff Swafford Personal Assistant
Tricia Miles Post Production Supervisor
Aaron Vega Production Assistant
Angie Olmedo Production Assistant
Bettina Garcia Production Assistant
Jan Santiago Echandi Production Assistant
Jana Camacho Production Assistant
Julian Reyes Alvarado Production Assistant
Lea Guivas Production Assistant
Mariano Fonseca Production Assistant
Neyda Johanna Mercado Production Assistant
René F. Sagardía Production Assistant
Trish Standard Production Assistant
Vivian Rebella Production Assistant
Heather Neeld Production Coordinator
Hugo Luczyc-Wyhowski Production Designer
Jim Glander Production Executive
Ada Y. Shen Production Secretary
Glen Trew Production Sound
William Sarokin Production Sound
Ines Mongil Production Supervisor
Lori Keith Douglas Production Supervisor
Mei-la Belmont Production Supervisor
Sean Fogel Production Supervisor
Daniel Boxer Properties Master
Brad Sherman Re-Recording Mixer
Jonathan Taylor Re-Recording Mixer
Steve Bartkowicz Re-Recording Mixer
Kevin Mullican Research
Alejandra Martínez Scenic Artist
Christopher Hebel Scenic Artist
Roberto L. Tort Solá Scenic Artist
Stephanie Macomber Scenic Artist
Tony Aponte Scenic Artist
Peter Sagal Screen Story
Corey Yugler Script Supervisor
Abner Alejandro Second Assistant Camera
Richard J. Brock Second Assistant Camera
William C. McConnell Jr. Second Assistant Camera
Zoraida Luna Second Assistant Camera
Michelle Keiser Second Assistant Director
Joan Bostwick Second Second Assistant Director
Matt Birman Second Unit Director
Alan Hicks Set Decorator, Set Designer
Bonita Huffman Set Decorator
Zina Torres Figueroa Set Designer
Alexis Gavílanes Set Dresser
David Trossi Set Dresser
Francisco Martínez Set Dresser
Juan Guallini Set Dresser
Oscar Colom Set Dresser
Yamil Collazo Diaz Set Dresser
Jose R. Varona Set Medic/First Aid
Israel Cruz Singer
Tim Chau Sound/Sound Designer
Luma Pictures Special Effects
Albert Gasser Special Effects Editor
Doug Jackson Special Effects Editor
Michael Jonascu Special Effects Editor
Nils C. Jensen Special Effects Editor
Odin Benitez Special Effects Editor
Barry Wetcher Still Photographer
Jim Brookshire Supervising Sound Editor
Michael Hatton Technical Advisor
J. Kathryn Landholt Title Design
Amy Leigh Johnson Unit Publicist
Hernán Cortés Video Assist
Intelligent Creatures Visual Effects
Andrew Midgley Visual Effects Producer
Wendy Lanning Visual Effects Producer
Lon Molnar Visual Effects Supervisor
Marlo Pabon Visual Effects Supervisor
Payam Shohadai Visual Effects Supervisor
Raymond Gieringer Visual Effects Supervisor
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video