Bing Search

Bad Santa

:

Cast & Crew

Featured Cast
Willie T. Stokes
Marcus
Thurman Merman
cast
Billy Bob Thornton Willie T. Stokes
Tony Cox Marcus
Brett Kelly Thurman Merman
Bernie Mac Gin Slagel
John Ritter Bob Chipeska
Ajay Naidu Hindustani Troublemaker
Alex Borstein Milwaukee Mom W/Photo
Joe Bucaro III Sgt. Mick
Ethan Phillips Roger Merman
Ryan Pinkston Shoplifter
Lorna Scott Milwaukee Mother
Harrison Bieker Milwaukee Boy
Dylan Charles Milwaukee Bratty Kid
Billy Gardell Milwaukee Security Guard
Lisa Ross Milwaukee Bartender
Bryan Callen Miami Bartender
Tom McGowan Harrison
Grace Calderon Woman In Tight Pants
Max Van Ville Skateboard Bully
Bucky Dominick Deer Hunter 3 Boy
Georgia Eskew Barbie Girl
Hayden Bromberg Fraggle-Stick Boy
Hallie Singleton Woman In Food Court
Natsuko Ohama Pedicurist
Dave Adams Prison Guard
Joey Saravia Pokemon Child
Cody Strauch Watching Boy
Curtis Taylor Phoenix Security Guard
Sheriff John Bunnell Police Chief
Chloe Colville Crying Girl
Alexandra Korhan Girl On Santa's Lap
Tonya Renee Banks Stand In For Marcus
Peter Quartaroli Stand In For Willie
Michael Dansk Stand In For Willie
 
crew
Terry Zwigoff Director, Screenwriter
Bob Weinstein Producer
John Cameron Producer
Sarah Aubrey Producer
David Crockett Co-producer, Unit Production Manager
David Crokett Co-producer
Glenn Ficarra Screenwriter
John Requa Screenwriter
David Kitay Composer (Music Score), Conductor
Jamie Anderson Cinematographer
Ethan Coen Executive Producer, Screen Story
Joel Coen Executive Producer, Screen Story
Robert Leveen Additional Cinematography, Unit Production Manager
Peter Teschner Additional Editing
APM Music Additional Music
Audio Network Additional Music
Extreme Music Additional Music
Opus 1 Music Additional Music
Promusic Inc. Additional Music
The Reel Team ADR Loop Group
Eric Thompson ADR Mixer
Chris Navarro ADR Recordist
Kara Stanford Art Department Coordinator
Robin McCarthy Art Department Coordinator
Peter Borck Art Director
Ron Vignone Assistant ADR Editor
Ray Yamagata Assistant Art Director
James Barber Assistant Location Manager
Kim Bryant-Woods Assistant Location Manager
Paul Codiga Assistant Location Manager
Christopher K. Grap Assistant Production Coordinator
Mike Gannon Assistant Properties
Stuart Rankine Assistant Properties
Sarah Bourgeois Assistant Sound Editor
Tricia Linklater Assistant Sound Editor
Keith Hartley Best Boy Electric
Kenneth G. Berkhout Best Boy Electric
Michael Bailey Best Boy Electric
Russell Caldwell Best Boy Electric
Dean M. King Best Boy Grip
Glen Purdy Best Boy Grip
Jason K. Johnson Best Boy Grip
Knox White Boom Operator
Larry Commans Boom Operator
Mark W. Fay Cable Person
Mike Anderson Cable Person
Jennifer Tanksley Camera Loader
Martha Cagrill Camera Loader
Billy Clevenger Camera Operator
Gary Jay Camera Operator
Mary Vernieu Casting
Shalimar Reodica Casting Associate
David Morton Chief Lighting Technician
Greg Banta Chief Lighting Technician
John W. DeBlau Chief Lighting Technician
Richard Hartley Chief Lighting Technician
Brad Weston Co-Executive Producer
Harvey Weinstein Co-Executive Producer
David T.F Cannon Construction Coordinator
Bobby Bednar Construction Foreman
Annie Miller Costume Designer
Erin Lenk Costume Designer
Linda Thayer Costume Designer
Susan Strubel Costume Designer
Wendy Chuck Costume Designer
Nava Sadan Costumes Supervisor
David "Cajun" Guilbeau Craft Service/Catering
Deluxe Catering, Inc. Craft Service/Catering
Leah Amir Craft Service/Catering
Tony's Food Services Craft Service/Catering
Bob Newland Dialogue Editor
Susan Dudeck Dialogue Editor
Michael Schwake Dolly Grip
Paul Threlkeld Dolly Grip
Donna Hall Driver
Ted Basso Driver
Tony Borella Driver
Chris Bernal Electrician
David Bouza Electrician
David Dunbar Electrician
Derek Page Electrician
Glen Magers Electrician
Kevin Lang Electrician
Michael Hibbard Electrician
Nicolas Amato Electrician
Randy Spendlove Executive Music Producer
Background Players Extra Casting
Allen Wong First Assistant Accountant
Bernadette Tanchauco First Assistant Accountant
Paul Lilavois First Assistant Accountant
Lynel Moore First Assistant Avid Editor
Nina Kawasaki First Assistant Avid Editor
Dominic Napolitano First Assistant Camera
Michael S. Endler First Assistant Camera
Jim Hensz First Assistant Director
Jim Henz First Assistant Director
Alain Romi First Assistant Editor
Michael D. Gay First Assistant Editor
Sam Vanny First Assistant Editor
Thomas Harrington First Assistant Editor
Tzarina Edillon First Assistant Editor
Pamela Nedd Kahn Foley Artist
Vincent Guisetti Foley Artist
Cliff Latimer Foley Editor
Cammy Langer Hair Styles
Joani Yarbrough Hair Styles
Teressia Carter Hair Styles
Rita Troy Key Hairstylist
Carrie Angland Key Make-up
Frank Perez Key Make-up
Daril Alder Leadman
Jim Landis Leadman
Sean Ginevan Leadman
Christine Bonnem Location Manager
Lisa Blok Location Manager
Shannon Erbe Music Editor
Rachel Levy Musical Direction/Supervision
Mo Henry Negative Cutter
David Hopper Personal Assistant
Jason Cooper Hall Personal Assistant
Ken Makowski Personal Assistant
Kristen Scott Personal Assistant
Matthew Stein Personal Assistant
Melissa Axelrod Personal Assistant
Leah Holmes Post Production Accountant
Tiffany Gehring Post Production Assistant
Trish Hadley Post Production Coordinator
Cory McCrum-Abdo Post Production Supervisor
Ninon Tantet Post Production Supervisor
R. Bradley Davis Production Accountant
Tad Driscoll Production Accountant
Georgia Schwab Production Assistant
Jason Uhrmacher Production Assistant
Jessie Marion Production Assistant
Mike Pelino Production Assistant
Nash Garrison Production Assistant
Tessa Lyn Stephenson Production Assistant
Kevin Law Production Coordinator
Valerie Bleth Sharp Production Coordinator
Sharon Seymour Production Designer
Sarah Lorenz Production Secretary
Tyler Thornberg Production Secretary
Lee Orloff Production Sound Mixer
Mark Weingarten Production Sound Mixer
Haley B. Sweet Production Supervisor
Jesse Brown Properties Maker
Jose Montoya Properties Maker
Oscar Alvarado Properties Maker
Pedro Vides Properties Maker
Ramon G. Lopez Properties Maker
Rodger Enochson Properties Maker
Vincent Berry Properties Maker
Brian Berkel Properties Maker Foreman
Bill Petrotta Properties Master
Peter Bankins Properties Master
Robert Bankins Properties Master
Vic Petrotta, Jr. Properties Master
David Marquette Recording
Gary Gegan Re-Recording Mixer
Matt Dublin Re-Recording Mixer
Matthew Iadarola Re-Recording Mixer
Sean Wright Re-Recording Mixer
Michael Taylor Script Supervisor
Tricia Ronten Script Supervisor
Jacqueline J. Nivens Second Assistant Camera
Jimmy Ferguson Second Assistant Camera
Dave Halls Second Assistant Director
Kenneth B. Roth Second Second Assistant Director
Susan Walter Second Second Assistant Director
Robert Greenfield Set Decorator
Lynn Christopher Set Designer
Natalie Richards Set Designer
Natalie Richardson Set Designer
Glenn Roberts Set Dresser
Tim Snowber Set Dresser
Jeff Arwine Set Medic/First Aid
Michael Berry Set Medic/First Aid
Heather Anderson Set Production Assistant
Janell Sammelman Set Production Assistant
Mark Simone Set Production Assistant
Steve Dudycha Set Production Assistant
Valerie Johnson Set Production Assistant
Greg Ten Bosch Sound Editor
Jason W. Jennings Sound Editor
James LeBrecht Sound Effects Editor
John Nutt Sound Effects Editor
Kyrsten Mate Comoglio Sound Effects Editor
Sam Hinckley Sound Effects Editor
Luma Pictures Special Effects
Chris Brenczewski Special Effects Foreman
Scotty Blackwell Special Effects Foreman
Matthew Motante Standby Carpenter
Eric Lee Still Photographer
Tracy Bennett Still Photographer
Mike Adams Stunts
Rick Edwards Stunts
Rick Kresse Stunts
Rick Miller Stunts
Scott Rogers Stunts
Gary Davis Stunts Coordinator
Jeff Dashnaw Stunts Coordinator
Mickey Giacomazzi Stunts Coordinator
Larry Kemp Supervising Sound Editor
Michael J. Benavente Supervising Sound Editor
Stephen A. Latina Transportation Captain
Don Tardino Transportation Coordinator
Carol McConnaughey Unit Publicist
showtimes & tickets
Search by location, title, or genre:
upcoming movies on
featured video